Login
Register

خانه

دایرکتوری برند

دایرکتوری مطالب

دسته بندی موضوعی

آکادمی فربین

دفترچه تلفن

خانه

پسیو شبکه

پسیو شبکه (  Passive Premise Networking ) صنعتی است که در فربین بصورت تخصصی و عمیق به آن می پردازیم. قابلیت انواع تجهیزات پسیو شبکه با مارک های مختلف را در سایت farbinnews.com ملاحظه فرمایید و با مقالات تخصصی ما٬ دانش حرفه ای زیرساخت کابلی شبکه خود را ارتقا دهید.

Open Panel

molex new

lavan 02

dana

پیشنهاد نویسنده

کانکتور فیبرنوری APC یا UPC ؟

19
+19

معمولا کانکتورهای فیبرنوری را بسته به شکل ظاهری آنها با اسامی آشنایی همچون SC ،LC ،ST و یا FC می شناسیم. اما فارغ از این شکل ظاهری و اسامی ذکر شده، کیفیت یک کانکتور فیبرنوری، رابطه مستقیمی با مقدار دقتی که در سنباده/ پولیش سر کانکتور ( Ferrule ) به کار رفته دارد. اهمیت این موضوع درکانکتورهای سینگل مود ( Single-mode ) به دلیل کوچکتر بودن قطر تار فیبرنوری ( در حدود 9 میکرون ) دو چندان می شود. از این رو کانکتورهای فیبرنوری سینگل مود ( Single-mode ) در دو دسته ( UPC ( Ultra Physical Contact و ( APC ( Angled Physical Contac ساخته می شوند. بسیاری از نصابان و طراحان زیرساخت فیبرنوری در انتخاب این دو دسته از کانکتورها و دلیل استفاده از هر یک با مشکلاتی رو به رو هستند. در ادامه تفاوت این دو کانکتور و پارامترهای دخیل در انتخاب آنها را شرح می دهیم.

farbin 308

با نگاهی نزدیک به سر کانکتورهای فیبرنوری ( Ferrule ) تفاوت مشخص می شود. اصلی ترین تفاوت بین کانکتورهای UPC و APC در قسمت سر Ferrule آنها است. در کانکتورهای UPC قسمت سر Ferrule کاملا عمود بوده و هیچ زاویه ای ندارد اما در کانکتورهای APC یک زاویه ی 8 درجه ای در قسمت سر Ferrule وجود دارد.

اما این تفاوت به چه دلیلی است؟

همان طور که در شکل ملاحظه می کنید،

farbin 305

زمانی که نور از کانکتوری در حال عبور است در اثر ناهمگونی منطقه سر کانکتور، احتمال عبور تمام پرتوهای نوری وجود ندارد بنابراین برخی از پرتوها به سمت داخل برگشت می خورند ( این پدیده ناخوشایند را با نام Return Loss می شناسیم ). همان طور که در شکل کانکتور UPC ملاحظه می کنید، سیگنال برگشتی ( Return Loss ) مستقیما به سمت سورس فرستنده بازتاب ( Reflect ) داده شده است. این پدیده باعث خواهد شد تا سیگنالهای اصلی دچار پراکندگی بیشتری شده و کیفیت ارسال دست خوش تغیرات نامطلوبی گردد. برای اندازه گیری مقدار این سیگنال برگشتی از واحد دسی بل میلی وات (dBm) استفاده می شود و چون مقدار اندازه گیری عددی منفی است بنابراین بیشتر بودن این مقدار نشان از بهتر شدن مقدار Return Loss دارد. 

معمولا یک کانکتور UPC باید بیشتر از 50dBm- افت برگشتی Return Loss داشته باشد این در حالی است که در کانکتورهای با کیفیت پایین ( PC ) که در بازار مرسوم هستند، مقدار سیگنال برگشتی Return Loss ) حدود 30dBm- نشان داده می شود. این مقدار از سیگنال برگشتی Return Loss ) در کاربردهای مختلف تاثیر مستقیمی در کیفیت ارتباط خواهد داشت.

در کانکتورهای APC با توجه به 8 درجه زاویه ای که به سر کانکتور( Ferrule ) داده شده، این بازتاب نور( همان طور که در شکل بالا مشخص شده است ) مستقیما به سمت سورس فرستنده بازتاب داده نشده و مسیر آن به سمت Clad منحرف شده است. در نتیجه وضعیت سیگنال برگشتی Return Loss ) بهتری را در این کانکتورها مشاهده می کنیم. معمولا کانکتورهای APC بیشتر از 60dBm- سیگنال برگشتی Return Loss ) را گزارش می کنند.

 

در اینجا سوالی که مطرح می شود این است که، آیا بهتر است از کانکتورهای APC بیشتر استفاده شود؟

به خاطر داشته باشیم 2 فاکتور اصلی برای تعیین کیفیت انتقال نور Return Loss و Insertion Loss می باشند که این دو فاکتور با یکدیگر کاملا متفاوت هستند.

همان طور که در بالا توضیح داده شده است، Return Loss بازگشت نور به سمت فرستنده است اما Insertion Loss مقدار افت قدرت نور را در طی مسیر عبور خود تعریف می کند. بنابراین هر چه مقدار Return Loss (که با عدد منفی نمایش داده شده است ) بیشتر باشد نشان از تاثیرات منفی کمتر و عملکردی بهتر است. اما در مقابل آن هرچه مقدار عدد به دست آمده در Insertion Loss کمتر باشد وضعیت بهتری را به دلیل افت کمتر قدرت نور نمایش می دهد. بدیهی است که Insertion Loss کمتر باعث می شود تا نور با قدرت بیشتری در مسافت طولانی تری منتشر شود که این نیز خود یکی از پارامترهای مورد بحث در محاسبات Loss Budget خطوط فیبرنوری به شمار می آید. 

با این توضیحات لازم است طراحان زیرساخت فیبرنوری توجه داشته باشند، با کانکتورهای UPC به اعداد Insertion Loss بهتری نسبت به کانکتورهای APC دست خواهند یافت. اما با کانکتورهای APC وضعیت Return Loss بهتری را تجربه خواهند کرد.

بنابراین انتخاب هر یک از این دو کانکتور، رابطه مستقیم با نوع اپلی کیشن های ( Applications ) استفاده شده دارد. برای مثال در انتقال تصویر ویدیویی (RF Video Signal ) و یا زیرساخت های FTTx پارامتر Return Loss از اهمیت بیشتری برخوردار است در تنیجه در این اپلی کیشن ها کانکتور های APC مورد استفاده قرار می گیرند. اما در زیر ساخت های شبکه های کامپیوتری که انتقال سرعت بالاتر مد نظر است، افت قدرت سیگنال نور از اهمیت بیشتری برخوردار است. بنابراین در این نوعاز کابردها از کانکتورهای UPC کیفیت بیشتری را نسبت به APC اتظار داریم.

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان رده اول دنیا، تمام تلاش خود را می کنند تا کانکتورهای APC تولید نمایند که مقدار Insertion Loss آنها، هم اندازه کانکتورهای UPC باشد. در این صورت استفاده از کانکتورهای APC نیز می تواند انتخاب برتری باشد.

 farbin 307

 

در انتها فربین دو نکته را یادآوری می کند اول اینکه APC بودن یک کانکتور صرفا در خانواده کانکتورهای سینگل مود ( Single-mode ) موضوعیت داشته و این تکنولوژی در کانکتورهای مالتی مود (Multi-mode) تعریف نشده است و نکته دوم، برای تشخیص یک کانکتور APC می توانیم به رنگ سبز بدنه محافظ کانکتور توجه نماییم.

اضافه کردن نظر


ویدیوهای دیدنی پسیو

آخرین اخبار را از طریق ایمیل دریافت نماید!   * آدرس ایمیل:           farbin instagram

سوال از فربین دارید؟
لطفا سوال خود را بپرسید ما از طریق ایمیل در سریعترین زمان جواب خواهیم داد.


سوال از فربین دارید؟