Login
Register

خانه

دایرکتوری برند

دایرکتوری مطالب

دسته بندی موضوعی

آکادمی فربین

دفترچه تلفن

خانه

پسیو شبکه

پسیو شبکه (  Passive Premise Networking ) صنعتی است که در فربین بصورت تخصصی و عمیق به آن می پردازیم. قابلیت انواع تجهیزات پسیو شبکه با مارک های مختلف را در سایت farbinnews.com ملاحظه فرمایید و با مقالات تخصصی ما٬ دانش حرفه ای زیرساخت کابلی شبکه خود را ارتقا دهید.

Open Panel

molex new

lavan 02

dana

پیشنهاد نویسنده

تفاوت Event Dead Zone با Attenuation Dead Zone

11
+11

یکی از مهمترین مفاهیم OTDR پارامتر Event Dead Zone است.ابتدا مختصری توضیحی در مورد پارامتر Event داده می شود.

دستگاه OTDR در زمان ردیابی خطوط فیبرنوری به مواردی همچون اسپلایس (Fuson or Mechanical Splice)، کانکتور/ آداپتور (Connector/ Adaptor) و خم تند (Bending) برخورد می کند. هر یک از این موارد باعث تضعیفی در قدرت سیگنال خواهند شد. بنابراین دستگاه OTDR برای نمایش افت ایجاد شده توسط هر یک از رویدادهای ذکر شده از عبارت Event استفاده می کند.

عبارت Event Dead Zone تعیین می کند که دو Event از هم در چه فاصله ای قرار داشته تا دستگاه OTDR بتواند آنها را تشخیص دهد. در همین رابطه پارامتر دیگری به نام Attenuation Dead Zone وجود دارد که مشخصا تعیین می کند چه مقدار فاصله باید بین دو Event وجود داشته باشد تا دستگاه OTDR بتواند افت هر یک از Event ها را نیز مشخص نماید.

مثالی جامع برای توضیح این پارامتر:

Event Dead Zone دستگاه فلوک با ماژول DTX Compact OTDR در طول موج 850nm و قدرت پالس 20ns برابر 3.7 متر است.

Attenuation Dead Zone همین دستگاه در طول موج 850nm و قدرت پالس 20ns برابر 10 متر می باشد.

به بیان ساده تر Event Dead Zone در فاصله 3.7 متر می تواند دو Event را از هم تشخیص دهد و Attenuation Dead Zone در فاصله 10 متر، افت هر یک از این دو Event را مشخص می نماید.

در مثال زیر یک لینک کوتاه 20 متری با اسپلایس بد تشخیص داده شده است.

farbin 344

اجازه دهید با بزرگنمایی نتیجه تست آن را بررسی نماییم.

farbin 346

در شکل فوق بین اولین کانکتور و اسپلایس، فاصله ای کمتراز 10 متر وجود دارد. در این حالت با توجه به اینکه ماژول OTDR دستگاه DTX با پارامتر Event Dead Zone می تواند در فاصله 3.7 متری Event را تشخیص دهد، محل این دو رویداد (کانکتور و اسپلایس) را به درستی نمایش می دهد. اما با توجه به اینکه پارامتر Attenuation Dead Zone در این دستگاه حداقل 10 متر است، امکان مشخص کردن افت هر یک از Eventها را ندارد. در این حالت هر دو Event را به عنوان یک Event واحد و افت مجموع آنها را که در مثال بالا 1.11dB است، گزارش می دهد.

مورد قابل توجه در همین مثال، گزارش FAIL است که ماژول OTDR DTX نمایش داده است.

اگر به متون استاندارد مراجعه کنیم مطابق با استانداردهای ANSI/TIA-568-C.1 ،ISO/IEC 11801:2002 ،EN50173:2002 حداکثر افت مجاز کانکتور فیبرنوری نباید بیشتر از 0.75dB باشد. اما با توجه به 1.11dB، دستگاه این خط را FAIL گزارش کرده است. این در حالی است که عدد 1.11dB گزارش شده مربوط به مجموع افت کانکتور و اسپلایس با هم می باشد. بنابراین برای یک لینک با مشخصات متراژ فوق، ماژول OTDR DTX نتیجه صحیحی را گزارش نمی کند.

حال همین خط را با دستگاه فلوک OptiFiber OTDR که Attenuation Dead Zone آن 4.5 متر است مورد بررسی قرار می دهیم.

farbin 345

دراین مثال فاصله بین محل اسپلایس و کانکتور ابتدای خط کمتر از 10 متر است اما با توجه به Attenuation Dead Zone که معادل 4.5 متر است، دستگاه فلوک OptiFiber OTDR برخلاف ماژول OTDR دستگاه DTX قادر است مقدار افت کانکتور و اسپلایس را نیز برای هر یک به صورت مجزا گزارش نماید.

با توجه به نتیجه تست فوق، نکته ای دیگری نیز قابل توجه است. همان طور که مشاهده می نمایید افت کانکتور ابتدای خط 0.0dB گزارش شده است! در صورتی که دستگاه نتواند مقدار افت کانکتورابتدای خط را به درستی محاسبه کند و یا گاهی اوقات با نمایش مقدار منفی کوچک مقدار افت کانکتور خط را مشخص نماید، این بدان معنا است که نوع تار کابل Launch Cable ورودی و تار کابل مورد تست با یکدیگر به طور کامل هم خوانی ندارد. این موضوع در آنالیزهای OTDR مرسوم است. در این حالت لازم است تست بار دیگر از سر دیگر کابل انجام شود. به این روش bi-directional گفته می شود.

چگونه Event Dead Zone را بر روی یک کانکتور بررسی نماییم؟

همان طور که در شکل زیر مشخص شده است دستگاه یک Event Conector را شناسایی کرده است. در این حالت بر روی خط ردیابی، پیکی به سمت بالا زده می شود. در قسمت تاجی شکل این پیک، عددی معادل 1.5dB تشخیص داده شده است. این مقدار نمایش  داده شده مربوط به Return Loss یا برگشت سیگنال می باشد. در کانکتورهای UPC برای مالتی مودها این عدد باید کمتر از 40dB- و برای سینگل مودها کمتر از 50dB- با قدرت پالس وروذی 20ns باشد. پس از این قسمت تاجی شکل همان طور که در تصویر ملاحظه می کنید با اختصار (EDZ(Event Dead Zone مشخص شده است.

farbin 343

چگونه Attenuation Dead Zone بر روی یک کانکتور بررسی کنیم؟

همان طور که در شکل زیر ملاحظه می فرمایید لحظه ورود سیگنال به Event و لحظه خروج مشخص شده است. تفاوت این دو نقطه در این مثال 0.5dB گزارش شده که Attenuation Dead Zone را نمایش می دهد.

farbin 342

فربین توصیه می کند در صورتی که خطوط فیبرنوری، صرفا با یک کانکتور در ابتدا و یک کانکتور در انتها خط کشیده شده است، از ماژول OTDR DTX استفاده نمایید.اما در صورتی که تعداد Event ها بین خط شما بیشتر از 2 عدد کانکتور است و عملیات اسپلایس نیز انجام داده اید برای تست دقیق حتما از OTDR هایی با Attenuation Dead Zone کمتر از 4 متر استفاده نمایید.

اضافه کردن نظر


ویدیوهای دیدنی پسیو

آخرین اخبار را از طریق ایمیل دریافت نماید!   * آدرس ایمیل:           farbin instagram

سوال از فربین دارید؟
لطفا سوال خود را بپرسید ما از طریق ایمیل در سریعترین زمان جواب خواهیم داد.


سوال از فربین دارید؟