Login
Register

خانه

دایرکتوری برند

دایرکتوری مطالب

دسته بندی موضوعی

آکادمی فربین

دفترچه تلفن

خانه

پسیو شبکه

پسیو شبکه (  Passive Premise Networking ) صنعتی است که در فربین بصورت تخصصی و عمیق به آن می پردازیم. قابلیت انواع تجهیزات پسیو شبکه با مارک های مختلف را در سایت farbinnews.com ملاحظه فرمایید و با مقالات تخصصی ما٬ دانش حرفه ای زیرساخت کابلی شبکه خود را ارتقا دهید.

Open Panel

molex new

lavan 02

dana

پیشنهاد نویسنده

عملکرد Launch Fiber در تست خطوط فیبرنوری

12
+12

کاربرد Launch Fiber و Receive Fiber چیست؟ 

Launch Fiber و Receive Fiber به دستگاه تستر این امکان را می دهند تا با دریافت صحیح Backscatter در کانکتورهای ابتدا و انتهای خط، افت صحیح این کانکتورها را اندازه گیری نمایند.

farbin 316

یادآوری اصول تست فیبرنوری:

مشخص کردن مقدارافت ( Insertion Loss ) و تلفات برگشتی سیگنال ( Return Loss ) در هر یک از کانکتورها و یا محل های اسپلایس در خطوط فیبرنوری، مهمترین دلیل برای استفاده از دستگاه OTDR است. دستگاه OTDR برای شناسایی مقدار Insertion Loss و Return Loss در هر یک از موارد ذکر شده از یک روش متداول استفاده می کند. زمانی که نور از دستگاه OTDR به داخل فیبر نوری تابیده می شود در طول حرکت خود مقداری از این نور به فرستنده ( OTDR ) بازگشت داده می شود که معمولا به این پدیده Backscatter می گوییم. Backscatter باعث خواهد شد تا دستگاه بتواند محل هر یک از رویدادها ( Events ) را در طول کابل فیبرنوری ( کانکتورها، اسپلایس ها و یا حتی خمیدگی ها ) شناسایی و مقدار تضعیف سیگنال را ثبت و گزارش نماید.

نکته قابل ملاحظه در تجربیات نصب کابل های فیبرنوری نشان داده که یکی از مهمترین قسمت های فیبرنوری که بیش ترین اشکالات را در بردارد، کانکتورهای ابتدا و انتهای خط است. برای محاسبه ی مقدار Insertion Loss و Return Loss این کانکتورها، دستگاه های میزان دقیق باید به نحوی ساخته شوند که Backscatter را در ابتدا و انتهای خط به درستی شناسایی کنند اما حتی برای دستگاه های میزان دقیقی همچون OTDR فلوک ( Fluke ) هم تحلیل Backscatter ابتدا و انتهای خط به راحتی میسر نیست.

در ادامه این نوشتار با معرفی Launch Fiber روش صحیح تست یک خط فیبرنوری توضیح داده می شود. 

چگونگی یک تست صحیح بر روی کابل های فیبرنوری توسط دستگاه فلوک ( Fluke ) انجام دهیم؟

برای تضمین صحت عملکرد تست مخصوصا در ابتدا و انتهای خط، احتیاج به استفاده از دو تکه کابل ساخته شده به عنوان Reference است. شرکت فلوک ( Fluke ) با دقت بسیار بالا دو تکه کابل مورد نظر را با انواع کانکتورهای مرسوم ( SC ،FC ،LC و یا E2000 ) سربندی کرده و در کیف محافظی تحت نام Launch Fiber و Receive Fiber با دقت بسیار خاصی تولید و ارائه می نماید.

farbin 319 

ماهیت کابل Launch Fiber و Receive Fiber همانند یکدیگر است، صرفا به دلیل اینکه یکی از Launch Fiber ها در سمت انتهای خط نصب می شود در روند تست، آن را Receive Fiber می نامیم. توجه داشته باشید معمولا فلوک ( Fluke ) پیشنهاد می کند طول کابل Launch Fiber برای مالتی مود حدود 100 متر و برای سینگل مود حدود 130 متر در نظر گرفته شود.

در صورتی که از Launch Fiber در زمان تست استفاده نشود دستگاه OTDR امکان هیچ تحلیلی از Backscatter کانکتورهای ابتدایی و انتهایی نخواهد داشت. در نتیجه مهمترین قسمت ( کانکتور ابتدا و انتها ) از نتایج تست حذف خواهد شد. همچنین با در نظر نگرفتن این دو کانکتور، محاسبه ی افت کل خط ( Loss Budget ) و اندازه گیری طول خط ( Length ) نیز به دقت گزارش نخواهند شد.

farbin 310

توجه: هرگز Launch Fiber را به یک پچ کورد واسط متصل نکنید. Launch Fiber باید دو سر خط مستقیما از طریق یک آداپتور به کانکتورهای ابتدا و انتهای خط اتصال داده شود. به خاطر داشته باشید با توجه به اینکه فلوک Launch Fiber را در انواع کانکتورهای متنوع ارائه می دهد می توانید با انتخاب کانکتور فیبرنوری مناسب اتصال مورد نظر را برقرار نمایید. 

روش تنظیم دستگاه DTX-1800 برای استفاده از Launch Fiber:

قبل از شروع به تست لازم است کانکتورهای Launch Fiber در هر طرف به طور کامل تمیز شده و مانند شکل زیر ارتباط اولیه ای را برای تنظیم دستگاه برقرار نماییم.

farbin 311

در ادامه:

1- دستگاه را در حالت SETUP قرار داده و گزینه Fiber OTDR را انتخاب نمایید. سپس OTDR Port را برای استفاده در حالت مالتی مود و یا سینگل مود قرار دهید.

2- کلید چرخشی تنظیم دستگاه DTX را بر روی SPECIAL FUNCTION قرار داده و سپس گزینه Set Launch Compensation را انتخاب نمایید.

3- در قسمت Set Launch Method با تغییر وضعیت highlight متد Launch + Receive را مشخص نمایید و کلید تست را فشار دهید.

با فشار دادن کلید تست، همان طور که در شکل زیر مشاهده می نمایید، کیفیت خط مورد نظر باید در حالت بسیار خوب و سبز قرار گیرد. در غیر این صورت احتمال اینکه اتصالات کثیف و یا Launch Fiber خراب شده باشد وجود داشته و در نتیجه صحت تست مورد تایید قرار نمی گیرد.

farbin 314 

با تکمیل فرآیند تست صفحه Event Table مانند شکل زیر نمایش داده خواهد شد.

farbin 312

برای ذخیره کردن نتایج این صفحه احتیاجی به فشار دادن کلید SAVE نیست، نتایج به صورت اتوماتیک ذخیره می شوند.

نکته مهم: در صفحه Event Table با فشار دادن کلید F1 نتیجه ردیابی خط Reference نمایش داده می شود. همان طور که در شکل زیر ملاحظه می نمایید محل Launch Fiber و Receive Fiber به درستی نمایش داده شده است.

farbin 320

با تحلیل گراف فوق موارد زیر قابل تامل است.

مطابق با استانداردهای کابل کشی ساختار یافته مجموع Insertion Loss دو کانکتور و آداپتور میانی نباید افتی بیشتر از 0.75dB داشته باشد. همان طور که در شکل بالا ملاحظه می نمایید این افت معادل 0.48dB گزارش شده است. نکته قابل توجه این است که دستگاه فلوک ( Fluke ) با توجه به وضعیت بهتر 0.48dB نسبت به 0.75dB، نتیجه تست را PASS نمایش می دهد! اما این گزارش حاوی نکته ی قابل توجه دیگری است که PASS بودن آن را زیر سوال می برد.

همان طور که در گراف بالا ملاحظه می نمایید خط نشان گر بر رو متراژ صفر علامت گذاری شده است. این خط محل دقیق کانکتورهای Launch Fiber و Receive Fiber را نمایش می دهد. به لحظه ی ورود نور از نقطه علامت گذاری شده توجه کنید و سپس آن را با لحظه خروج نور از این محل مقایسه نمایید.

farbin 317

همان طور که ملاحظه می شود قدرت سیگنال ورودی کمتر از لحظه خروج سیگنال از این محل می باشد! در حقیقت این طور به نظر می رسد که پس از عبور نور از داخل کانکتور، قدرت سیگنال نه تنها تضعیف نشده بلکه تقویت هم شده است!همچنین کشیدگی بیش از حد در Peak محل کانکتورها نیز نمایانگر ایراد است.

در صورتی که با گرافی با موارد ذکر شده رو به رو شدید دلیل اصلی آن تمیز نبودن سر کانکتورهای Launch Fiber وReceive Fiber است. برای تمیز کردن این کانکتورها حتما باید از الکل ایزوپروپلین با خلوص بیشتر از 98% استفاده شود.

توجه: در صورتی که کانکتورها تمیز نشوند و عملیات تست اصلی ادامه پیدا کند علاوه بر اینکه نتایج تست درست نمی باشد باعث خواهد شد تا Return Loss نیز مردود شود.

برای تمیز کردن کانکتورها می توانید از کیت تمیز کننده شرکت فلوک ( Fluke ) که برای این منظور ساخته شده است استفاده نمایید.

farbin 145   

همچنین برای اطمینان از صحت تمیز بودن کانکتورها، پیشنهاد می شود از دستگاه FiberInspector شرکت فلوک ( Fluke ) استفاده شود.

farbin 12

پس از اطمینان از تمیز بودن کانکتورها لازم است عملیات تست دوباره انجام پذیرد. همان طو رکه در گراف زیر ملاحظه می نمایید پس از تمیز کردن کانکتورها علاوه بر اینکه ارتفاع Peak به شدت کاهش پیدا کرده حداکثر افت کانکتور نیز وضعیت بهتری ( در حدود 0.18dB ) گزارش شده است. 

farbin 313

 

در این لحظه دستگاه آماده تست خط اصلی می باشد. توجه داشته باشید ارتباط کانکتورها از دستگاه تستر در تمام طول تست نباید جدا شود درغیر این صورت لازم است دوباره روند فوق تکرار شود. برای تست خط، دو سر Launch Fiber  و Receive Fiber را مانند شکل زیر به خط اصلی متصل نماییم و کلید تست را فشار دهیم.

farbin 310

پس از تایید تست نتیجه به صورت زیر نمایش داده خواهد شد.

farbin 309

اضافه کردن نظر


ویدیوهای دیدنی پسیو

آخرین اخبار را از طریق ایمیل دریافت نماید!   * آدرس ایمیل:           farbin instagram

سوال از فربین دارید؟
لطفا سوال خود را بپرسید ما از طریق ایمیل در سریعترین زمان جواب خواهیم داد.


سوال از فربین دارید؟